החבילות המומלצות ביותר עבור הכי רלוונטי לעסקים/ חדשות 02 בדצמבר

בלאק פריידי שבר גם השנה שיאים עם הוצאות של למעלה מ-22% בהשוואה לשנה שעברה. האינפלציה בישראל מתונה אך הנתונים העולמיים משפיעים על המחירים אצלנו. בנק ישראל התייחס להתקדמות בנושא פיתוח שקל וירטואלי וירידה בכוח העבודה משפיעה על כולם. זה השבוע שהיה ואלו החדשות שהכי מעניינות אותנו, העסקים.

בלאק פריידי ממש לא נראה שחור

חודש נובמבר הוא חודש הקניות הבינלאומי. עם שופינג IL, בלאק פריידי וסייבר מאנדיי, כרטיסי האשראי נשלפים בכל העולם וכך גם בישראל. בשישי האחרון (26 בנובמבר, 2021) בין השעה 08:00 לשעה 14:00 "גיהצו" הישראלים יותר מ-745 מיליון שקלים. סכום זה גדול ב-22% לעומת בלק פריידי של השנה שעברה.

יום שישי לא נראה שחור או לפחות לא בעיני הקמעונאיים כאשר בשעה 12:13 נשבר שיא של סליקה ובדקה אחת בלבד נרשמו יותר מ-12,800 עסקאות בסכום כולל של יותר מ-3.2 מיליון שקלים. הנתונים הללו מצביעים לא רק על עליה ברכישות ביום אחד בשנה אלא על מגמת עליה מתמדת בשימוש בכרטיסי האשראי בארץ.

האינפלציה בישראל מתונה אך שוברת שיאים בעולם

מדד אוקטובר בישר כי האינפלציה בישראל עומדת על 2.3% וזאת בזמן שהאינפלציה בארה"ב עמדה באותו החודש על 6.2%. במטה המרכזי של הפדרל ריזרב בארה"ב יצאו עם תוכנית ארוכת טווח ליציאה מהמשבר הכלכלי שבא בעקבות הקורונה אך הדבר אינו אומר שהאינפלציה לא תמשיך לעלות.

מעבר לכך שבנק ישראל הצליח למתן את האינפלציה, ישראל מושפעת מן העולם כולו, מעלויות השילוח ולכן בפועל נראות עליות מחירים בתחומים רבים אשר משפיעים על חיי היום יום של כולנו. עסקים אשר מתבססים על ייבוא יכולים ליהנות כרגע מדולר ויורו חלשים. על אף האינפלציה המתונה, מדד המחירים לצרכן מושפע במידה רבה מהמחירים בעולם ולכן הערכות מדברות על כך שבחודש דצמבר אנו עשויים לראות את האינפלציה עולה מעל 3%.

בנק ישראל חושש מגופים שמנפיקים מטבע משלהם

הכי רלוונטי לעסקים | צ׳ק בוקס השוואת מחירים לעסקים
הכי רלוונטי לעסקים | צ׳ק בוקס השוואת מחירים לעסקים

המטבעות הדיגיטליים מעניינים לא רק משקיעים אלא גם מדינות. על אף שבנק ישראל ביצע ניסויים שונים משלו, בכנס הפיקוח על הבנקים אמר נגיד בנק ישראל פרופסור אמיר ירון כי בנק ישראל לא החליט האם להנפיק שקל דיגיטלי משלו. עוד הוסיף כי ככל שיתפתחו יותר אמצעי תשלום שאינם קשורים בבסיס שלהם לכספים המופקים על ידי הבנק המרכזי כך היכולת שלו לנווט את המדיניות עלולה להיפגע.

הבנק המרכזי משחק תפקיד מרכזי ומהותי במשק וישנו חשש ממשי מכך שגופים עצמאיים מנפיקים מטבעות. החשש נוגע בין היתר לכך שאותם גופים יתחילו לכבד רק את הכסף של עצמם. נכון לעכשיו, בנק ישראל מאיץ את הנושא והחליט ללמוד, לבצע מחקר והכנה לקראת הנפקה של מטבע וירטואלי עתידי וזאת במטרה להיות בחזית הידע הכלכלי והטכנולוגי.

כוח העבודה צונח

בחודש שעבר כתבנו על מחסור הנהגים מסביב לעולם אך משבר זה הוא חלק ממשבר כוח העבודה בארץ ובעולם. בארה"ב חסרים יותר מ-4 מיליון עובדים ומספר המשרות הפנויות גדל ביותר מ-50%. הדבר מוביל את העובדים לנצל את מצבם, לשפר את התנאים והחברות מוצאות עצמן כשהן צריכות למצוא פתרונות חדשים, להתפשר ולהציע תנאים מועדפים. הדבר נכון בחו"ל וגם אצלנו.

בעקבות המשבר בכוח האדם הוביל את רשת בתי הקפה סטארבקס לפתוח בניו יורק את הסניף הראשון ללא קופות. הסניף נפתח תוך מחשבה על חיסכון בכוח אדם ושימוש בטכנולוגיה המשלבת בינה מלאכותית, רובוטיקה ומסכי מגע. את הקפה מכינים כמובן הבריסטות, אך כדי להקל על הקמת הסניפים וגם על הלקוחות, ניתן להזמין את הקפה בסניף דרך מסך המגע או באפליקציה של הרשת עם אפשרות לאיסוף הקפה.

החבילות המומלצות ביותר עבור הכי רלוונטי לעסקים/ חדשות 02 בדצמבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *