החבילות המומלצות ביותר עבור החדשות הכי מעניינות בעולם העסקים– 28 באוקטובר 2021

הפרצה באפליקציית ביט הייתה יכולה להימנע מראש ולשמור על הכסף ותחושת הביטחון שלנו. רפורמת הבנקאות אושרה ובקרוב נוכל לעבור בין בנקים ולהשוות בין העמלות בקלות. חברת מאסטרקארד עומדת להציע תשלומי קריפטו ולקרב את כולנו לעולם המטבעות הווירטואליים (אם נבחר). כל הידיעות הכי מעניינות – כאן בכתבה.

בעיית אבטחה באפליקציית ביט

החדשות הכי מעניינות בעולם העסקים | צ׳ק בוקס השוואת מחירים לעסקים
החדשות הכי מעניינות בעולם העסקים | צ׳ק בוקס השוואת מחירים לעסקים

פרצה באפליקציית Bit של בנק הפועלים הובילה לגניבה של אלפי שקלים והעלאתה שאלות בנוגע לשימוש באפליקציה והאחריות של המפעילה. גניבת מספרי תעודות זהות ומספרי כרטיסי אשראי הובילו את לפתיחת חשבונות נוספים על אותו כרטיס אשראי ודרך החשבון הנוסף נעשו תשלומים של אלפי שקלים.

התוצאה – גניבה של אלפי שקלים כשכל תשלום בוצע עד לסכום של 3,600 שקלים בהתאם למגבלת האפליקציה. אפליקציית ביט לא מנעה את פתיחת החשבון הנוסף ולא הודיעה על כך לבעלי החשבונות הנוכחיים, מה שגרם להם לגלות בדיעבד כי הוצאו כספים מחשבונם.

הפרצה הפתיעה משתמשים רבים שהיו משוכנעים כי כספם מוגן וכשחלקם לא ידעו כלל על האפשרות לפתוח חשבון ביט נוסף על אותו כרטיס אשראי. בשנת 2019 הושבתה האפליקציה למספר שעות, מה שגרם למשתמשים לתהות האם פרטיהם נחשפו או לא. בעבר התייחס לכך ראש חטיבת הדיגיטל והחדשנות של בנק הפועלים כ"קשקוש מוחלט" ופירט כי "ביט היא אפליקציית התשלומים המובילה והבטוחה בישראל… פרטי המשתמשים בה בטוחים ואינם חשופים לאף גורם".

אל פריצת האבטחה בביט שהתקיימה ב-9 לחודש הגיבו בבנק הפועלים בדף הפייסבוק באופן הבא: "לאור מספר פניות, חשוב לנו להדגיש כי מיליוני ישראלים מעבירים כספים בבטחה ובקלות דרך אפליקציית ביט. מדובר באפליקציה שעומד מאחוריה בנק, ואף אחד לא פרץ אליה ואין גישה לפרטי המשתמשים". בנק הפועלים הודיע כי ישיב את הכספים למשתמשים וכי ישהה באופן מידי את האפשרות לנהל שני חשבונות ביט על אותו כרטיס אשראי.

בנק הפועלים אמנם צודק בתפיסה שלו. למעשה לא מדובר בבעיית אבטחה של האפליקציה אלא בדלת חצי פתוחה שאיש לא שם לב אליה ואפשרה לבעלי מידע על תעודות זהות וכרטיסי אשראי לפתוח חשבון כפול בקלות וללא כל תהליך אימות מצד האפליקציה. אין כל ספק כי אפליקציות התשלומים צריכות ללמוד מהפרצה ולהגן על הכספים שלנו טוב יותר.

נציין כי לא מדובר בפריצה לאפליקציה וכי בנק הפועלים הזמין את לקוחותיו לפנות לשירות הלקוחות במוקד הטלפוני ובהודעה פרטית בעמוד הפייסבוק כדי לטפל בכל פגיעה.


רפורמת הבנקאות הפתוחה אושרה

על אף התנגדותו של בנק ישראל, רפורמת הבנקאות הפתוחה אושרה והבנקים וחברות כרטיסי האשראי יהיו מחויבים לשתף מידע פיננסי עם לקוחותיהם. המידע ישותף עם הלקוחות בהתאם להסכמתם וזאת כדי שיוכלו להשוות בקלות בין העלויות. כל זאת כדי להגביר את התחרות בענף ולתת ללקוחות יותר מידע ויותר שליטה על הניהול הפיננסי. במקביל לכך, הבנקים לא יוכלו להציע שירותי השוואת עלויות.

בנק ישראל קידם בעבר את הרפורמה אך עתה הביע התנגדות לחלק מסעיפיה. על פי ההצעה שאושרה, בשלב הראשון הבנקים יהיו מחויבים לשתף את פרטי חשבונות הבנק וכרטיסי האשראי של הלקוחות שירצו בכך. שלב זה יצא לדרך בחודש יוני 2022. בשלב השני ישתפו הבנקים וחברות האשראי מידע בנוגע לאשראי ולחסכונות הלקוחות שיבקשו וזאת החל מחודש אוקטובר 2022. בשלב השלישי תחול חובה על מסירת מידע על תאגידים קטנים וזאת החל מינואר 2023.

עמדת האוצר והרשות לניירות ערך התקבלה על ידי חברי הכנסת כאשר במטרה למנוע ניגוד עניינים, הבנקים יוגבלו באפשרות להחזיק בחברות שנותנות שירות של השוואת עלויות עד ל-20%. הדבר ישאיר את השוק פתוח לחברות פינטק (חברות הייטק מעולם הפיננסים), בלבד ועל פי המפקח על הבנקים, הדבר עלול לעכב ולפגוע בתחרות בשוק.

ברגע שהרפורמה תצא לדרך הרשות לניירות ערך תהיה אחראית על הענקת רישיונות לגופים שירצו לתת שירותי השוואת עלויות. המטרה של הרפורמה היא להגביר את התחרות בין הבנקים ובין גופי האשראי כשמהלך זה מצטרף לרפורמת הניידות. התוצאות של הרפורמה ייבחנו בוועדה שתפקידה לוודא כי התהליך אכן הוביל לתוצאה הרצויה.


חברת מאסטרקארד תאפשר לבצע תשלומי קריפטו

חברת מאסטרקארד חוברת את Bakkt כדי להציע שירותים במטבעות קריפטו. חברת הקריפטו תהיה ספקית שתעמוד מאחורי הקלעים. מאסטרקארד תאפשר לכל הסוחרים לשלב תשלומי קריפטו ובכלל זה גם תוכניות תגמולים.

שיתוף הפעולה בין מאסטרקארד לבין Bakkt מתרחב ובעקבות כך גם כלכלת הקריפטו. המטרה היא להציע לכל השותפים את האפשרות להציע שירותי קריפטו, בין אם מדובר בבנקים, בסוחרים או פינטק. כל אלה יוכלו להציע ללקוחות לקנות, למכור ולהחזיק מטבעות קריפטו באמצעות אינטגרציה עם פלטפורמת Bakkt.

הכרזת החברה עשויה להשפיע על האופן בו לקוחות ושותפי החברה מחזיקים וסוחרים במטבעות קריפטו. ההצהרה מעוררת עניין רב ובמיוחד כשמטבע הביטקוין שוב שבר שיאים עם שווי שעלה על 60,000$ למטבע יחיד. הרגולטורים בארה"ב אפשרו החודש לקרנות להציע תעודות סל צמודות ביטקוין, מה שבין היתר יאפשר לבנקים להשאיר את הלקוחות בפלטפורמה שלהם בלי שהם יעברו לחלוטין לבורסת הקריפטו.

מעבר לעובדה ששיתוף הפעולה הנוכחי יאפשר לסחור במטבעות קריפטו ולשלם באמצעותם בצורה אינטואיטיבית ופשוטה, ברגע שהדבר יצא לפועל, ניתן יהיה לקבל תגמולים בקריפטו. חנויות, מסעדות, חברות תעופה ואחרות יוכלו להתחיל להציע תוכנית תגמולים בקריפטו במקום התוכניות המסורתיות.

מקור הכתבה: https://www.cnbc.com/2021/10/25/mastercard-says-any-bank-or-merchant-on-its-vast-network-can-soon-offer-crypto-services.html

החבילות המומלצות ביותר עבור החדשות הכי מעניינות בעולם העסקים– 28 באוקטובר 2021

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *