בעל עסק קטן? טוב לדעת – משרד האוצר השיק קרן הלוואות חדשה לעסקים קטנים בערבות המדינה. קרן זו מחליפה את הקרן הקודמת מ-2016.

הזכאים להלוואות הם עסקים קטנים שגובה המחזור שלהם הוא עד 100 מיליון ₪ בשנה. מטרתה של הקרן היא לעזור לעסקים הקטנים לקבל גישה לאשראי באופן דומה לזו של העסקים הגדולים.

בדרך כלל, כאשר גוף מלווה צריך לתת אשראי לעסקים קטנים, הוא אינו יכול לדעת מהי יכולת ההחזר של כל גוף בנפרד, דבר המקשה על מתן הלוואות, וכאן בדיוק נכנסת המדינה  אשר נותנת חלק מן הערבות. מכיוון שבאופן זה הסיכון לאי החזר ההלוואה הוא קטן יותר, העסקים יכולים לקבל מגוון רחב יותר של הלוואות בתנאים טובים יותר.

הקרן החדשה פועלת דרך 10 גופי אשראי שונים: 7 שבע בנקים (הפועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי, יהב, מרכנתיל, ירושלים) ועוד 4 גופי הלוואות חוץ בנקאיים (מקס, ויזה כאל, גמא, BTB).  BTB היא הגוף הראשון שיכול לתת הלוואות בערבות מדינה ופועל על פי מודל עמית לעמית ("הלוואות חברתיות").

בקרן החדשה קיימים 8 מסלולים שונים, מהם שני מסלולים חדשים: מסלול השקעות ירוקות ומסלול עמותות חברתיות.

נכון להיום הערבות תינתן על הלוואות בהיקף כולל של 6.5 מיליארד ₪. למרות שמדובר בהיקף קטן יותר מזו של הקרן הקודמת (8.2 מיליארד ₪), אין מניעה שהקרן תגדל בהמשך.

העובדה שהקרן החדשה פועלת גם עם 4 גופי אשראי חוץ בנקאיים (ובעיקרון היא פתוחה לעבודה עם גופים נוספים) משמעותה היא יותר תחרות בענף על ליבם של העסקים הקטנים. כמו כן, החשב הכללי באוצר מתעתד להעניק תמריצים שונים על מנת שהגופים אלו יוכלו להציע תנאים עדיפים ויתבצע מעקב שקוף יותר אחר הריביות, דבר שיתרום אף יותר להגברת התחרות.

על פי הנתונים הקיימים, עסקים משיגים ריבית ממוצעת של פריים + 2.7% בהלוואות מסוג אלו, זאת לעומת הלוואות ללא ערבות בהן הריבית היא גבוהה הרבה יותר, בממוצע פריים + 7-8 אחוזים. כ-96% מן ההלוואות מוחזרות.

יחד עם זאת, חשוב לדעת כי היקף הבטוחות צומצם מ-25% ל-15% בלבד מסך כל ההלוואה, כך שהעסק ייאלץ בסופו של דבר להציג בטוחות גדולות יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *