החבילות המומלצות ביותר עבור איך להישאר עם הראש מעל המים גם כשהריבית במשק עולה? המדריך המלא לבעלי עסקים

בנק ישראל העלה שוב את הריבית בחודש אוגוסט (2022) וכתוצאה מכך עלתה ריבית הפריים. העלייה משפיעה על כל העסקאות המתבצעות בכרטיסי אשראי, על משכנתאות וכמובן על הלוואות שנלקחו במגזר הפרטי והעסקי.

ההשפעה של עליית הריבית על העסקים מגיעה מכיוונים שונים. עלייה זו ״מוציאה״ כסף מהשוק כך שהמשקיעים מעדיפים לשים את כספם בבנק ובתוכניות ״סולידיות״ יחסית וזאת במקום למצוא עסקים להשקיע בהם, מה שמוביל יותר עסקים לחפש אחר פתרונות מימון בנקאיים או הלוואות לעסקים חוץ בנקאיות. בנוסף, היא משפיעה באופן ישיר על החזרי ההלוואות, אלו שכבר נלקחו ואלו שמתוכננות להילקח.

עליית הריבית במשק בחודשים יוני-ספטמבר 2022

השפעת עליית הריבית על העסקים

המטרה של כל עסק צריכה להיות לשגשג ולהגיע למטרות שהוא הציב לעצמו. אך כשהאינפלציה עולה מצד אחד והריבית מן הצד השני יש להבין את המשמעות כדי לקבל החלטות כיצד לפעול. בישראל האינפלציה עולה אך לא בממדים של חו״ל ובעוד שמשקי הבית חווים עליית מחירים מתונה יחסית, עסקים אשר תלויים בחומרי גלם וציוד שמגיע מחו״ל יצטרכו לשלם על כך מחיר יקר יותר.

לצד עליית המחירים, העסקים משלמים יותר על מסגרת האשראי, ההלוואות הקיימות, ההלוואות שהם צפויים ליטול, על הליסינג וחובות נוספים. בשורה התחתונה היא שעסקים רבים עשויים לשלם יותר עבור הכסף התחייבויות שהם לקחו על עצמם או כאלו שהם רוצים לקחת. ההחזרים הופכים להיות גבוהים יותר ובשל כך עשויים להוביל לעצירת ההתפתחות העסקית במקרים מסוימים וקשיים כלכליים באחרים.

הדרך לשמור את הראש מעל המים ואפילו להרוויח

לאחר שברור כיצד משפיעה עליית הריבית על העסקים יש לשאול איך אפשר להישאר עם הראש מעל המים והאם יש דרך גם להרוויח יותר.

להסתכל על התמונה המלאה

המשימה הראשונה של כל עסק היא לתכנן את הפעולות הבאות. מצד אחד השוק ער ומתאפיין בדרישה גבוהה למוצרים ושירותים. מהצד השני ישנה אינפלציה שממשיכה לעלות וריביות שעולות במטרה לעצור אותן. העסקים צריכים להכיר את הרגישות שבתקופה, לשקול היטב השקעות חדשות ולהכין תוכנית עבודה בהתחשב במצב הנוכחי.

בחינת התמונה המלאה מאפשרת לקבל החלטות חכמות בנוגע לנטילת הלוואה לעסק ולא רק. היא תאפשר לעדכן את המטרות, היעדים, האסטרטגיה ותגדיל את הסיכויים להגיע להישגים הרצויים דווקא בתקופה מורכבת זו.

לבחון את ההלוואות הקיימות

על כל עסק לבחון את המצב הכלכלי הנוכחי שלו. יש לבדוק האם המצב הכלכלי ושינויי המחירים מאפשרים לעסק להמשיך להיות רווחי ולקבל החלטות כיצד לפעול במקרה שהרווחים פחתו. בנוסף, זה הזמן לבחון את מצב האשראי וההלוואות הקיימות.

גם במקרה שכבר נלקחו הלוואות לעסקים אפשר לפעול להפחת התשלומים החודשיים והסכום הכללי. ייעוץ מקצועי ללא עלות מאפשר לבחון את המצב הנוכחי ולבדוק אילו חלופות ישנן והאם הן טובות יותר. כדאי לדעת כי במקרים בהם ההלוואה הנוכחית לא מתאימה לעסק, יש לחפש פתרונות, גם אם זו הריביות שלה טובות.

למצוא הזדמנויות חדשות

בכל שוק יש הזדמנויות חדשות והדבר אינו שונה בתקופה זו. ברור כי התנודות בשוק עשויות לפגוע ביציבות של העסק וכי שינויי הריביות עשויות לאיים על כל הלוואה בנקאית וחוץ בנקאית שנלקחה וכזו שתילקח. בתוך כל זאת יש לזכור כי המטרה היא לאפשר לעסק להמשיך להתקיים ולכן למצוא את הפתרון הטוב ביותר עבורו.

ישנם גופי מימון אשר נותנים פתרונות בצורת הלוואה או אשראי לעסקים והם יכולים לתת מענה במיוחד בתקופות אלו. יש לזכור כי גם עסקים מצליחים צריכים הלוואות לצורך הפעילות השוטפת, גדילה, רכישת מכונות וסיבות רבות נוספות. עסקים רבים פונים לתהליך ייעוץ וליווי אישי במטרה להכיר את ההזדמנויות ולמצוא את הפתרונות הטובים ביותר עבורם.

לבצע השוואת הלוואות

בתקופה זו כל עסק צריך לבצע השוואה של ההלוואות או של פתרונות האשראי. זה נשמע ברור מאיליו אבל כאשר הריביות נמוכות קל לקבל הלוואה בתנאים מועדפים. כאשר הריביות עולות והפריים משתנה, כל החלטה יכולה להיות משמעותית ולכן יש לבצע השוואה קפדנית בין האפשרויות השונות. בביצוע ההשוואה יש להביא בחשבון גורמים שונים ובהם:

  • סכום ההלוואה אותו אפשר ליטול ולוודא כי הוא מספיק לצרכי העסק
  • משך פריסת התשלומים כך שיהיה איזון בין גובה התשלום למשך השנים
  • ריבית ההלוואה המוצעת ואם ישנם מסלולים שונים לבחון כל אחד
  • ערבות מתבקשת כמו הלוואה כנגד נכס או אפשרות אחרת

פנייה לאנשי מקצוע ללא עלות

רצוי מאד לבצע את תהליך הכלכלי עם יועצים מקצועיים שילוו את העסק באופן אישי. אנו מעניקים הטבה לגולשי האתר – ייעוץ מקצועי ללא עלות. כל שיש לעשות הוא להשאיר פרטים כאן באתר ונדאג לחזור לפניה בהקדם.

החבילות המומלצות ביותר עבור איך להישאר עם הראש מעל המים גם כשהריבית במשק עולה? המדריך המלא לבעלי עסקים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *